Дитина кусається — що робити

Психолог

Неодноразово доводилося спостерігати коли малюк з перших днів відвідування ДНЗ, проявляє свою увагу до однолітків через кусання. Це характерно для маленьких і недостатньо розвинених дітей, які діють швидко й імпульсивно, не думаючи над іншими шляхами досягнення бажаного. Найчастіше діти кусаються тому, що не в змозі висловити свої бажання, їхні мовні навички ще недостатньо розвинені. Не так часто трапляється, коли в дитини йде процес прорізання зубів. Деякі діти можуть кусатися, коли у приміщенні знаходиться дуже багато дітей або малознайомих дорослих.
Якщо малюк кусається після двох років (для одно­річних це нормально), слід подивитися, насамперед, що і наскільки тривожить його емоційно.

Кусання-це ознака тривоги, нервозності, відчуття позбавленості чо­гось. Що може тривожити малюка:  занадто високі вимоги до дитини, ревнощі, невміння спілкувати­ся з іншими дітьми, іноді їй дуже хочеться щось сказати, звернути на себе увагу, але дитина не може сказа­ти чи не вміє говорити так швидко, як оточуючі. Для дорослого важливо  знайти причину, тоді кусання можна перемогти. У більшості випадків діти кусаються не тому, що агресивно настроєні по відношенню до іншої дитини, а тому, що хочуть бути в центрі уваги, або отримати іграшку. Щоб таких випадків не траплялось  в групі завжди треба мати щонайменше по два екземпляри кожної  цікавої  іграшки для наймолодших малят, з новими іграшками знайомить дітей поступово, саме це дозволить запобігти сваркам через них, які спричинюють гнів і роздратування у дітей.
Намагайтесь створити предметно – ігрове середовище, у якому всі діти були б задоволені. Для цього малюкам потрібно надавати  широкий вибір різноманітних матеріалів, встановлюйте чіткі та зрозумілі обмеження, відводячи  багато часу для занять на вибір, дотримуючись  усталеного розпорядку дня, але при потребі можна змінити на гнучкий. Щоб задовольнити  потреби наймолодших малят у кусанні, необхідно давати  їм спеціальні кільця або інші предмети, які вони могли б безпечно жувати та кусати. Для виходу негативних емоцій  можна давати   гвіздки для забивання, глину або пластилін для ліплення, пісок та воду для різних експериментів, пластикові кульки для кидання в ціль тощо. Щоб забезпечити повністю рухову активність малюка необхідно відводити достатньо часу для активних ігор на свіжому повітрі.
Дітям необхідно приділяти  багато індивідуальної уваги, тому що деякі малюки кусаються тоді, коли вважають, що їх просто не помічають.

Рекомендації дорослим

  • Пильно стежте за дитиною, що кусається, намагайтеся з’ясувати причини такої поведінки. Можливо вона проявляється в певний час дня, чи при взаємодії з деякими дітьми, чи в конкретній ситуації. Якщо вам вдасться, спіймайте дитину в момент, коли вона збирається кого-небудь вкусити, зупиніть малюка   і поясніть що іншому малюку буде дуже боляче.
  • Якщо під час конфлікту малюк укусив кого-небудь, скажімо, коли у нього відібрали іграшку, заохочуйте його намагатися висловлювати свої потреби словами або звуками. Допоможіть йому трохи потренуватися у висловлюванні своїх бажань, залагодьте яким-небудь чином конфлікт. Встановіть почерговість при користуванні іграшкою, дайте іншому малюку таку ж саму, запропонуйте обом  іграшку, з якою вони могли б гратися разом.
  • Похваліть дитину, коли вона не кусається, а висловлює свої бажання словами, одночасно намагайтесь навчити скривджених дітей не плакати, а також висловлювати свої почуття словами.
  • Якщо малюк кусає переважно одну конкретну дитину, тримайте їх подалі один від одного.
  • В особливо серйозних випадках запропонуйте батькам дитини тимчасово забрати її з садка і подивитися, як вона поведе себе в іншому середовищі. Деякі діти погано себе почувають у великих групах і тому кусаються. У такому випадку проблему може вирішити переведенням дитини в групу де менше дітей.
  • Щоб вирішити проблему кусання остаточно, необхідно постійно і уважно наглядати за дитиною, яка кусається, і втручатися при перших ознаках конфлікту або негативних емоцій.