Чарівна сила колискової пісні

З давніх часів не дарма кажуть, що виховання людини починається з колискових пісень. Колискова – найдавніша пісня людства, що володіє величезною силою навіювання. Колискова пісня, виконувана при присипанні дитини – одна з найдавніших фольклорних жанрів. Слово «колискова» походить від дієслова «колыбать» (колихати, гойдати), відповідно співалась така пісня малюкові, якого вколисували в колисці. Наші предки надавали колисковій містичного значення. Для кожного немовляти колискова була своя, її при народженні складала мати. Потім ця пісня все життя була оберегом дитини.

Колискова пісня – найперша розмова мами зі своїм маленьким щастям, це музика любові мами і малюка. У всьому світі немає слів, якими можна було б передати материнські почуття, виражені у прекрасної мелодії колискової пісні. Вона є самою солодкою, ніжною, теплою і рідною піснею маляті, тому що виконує її улюблена і рідна мама. Колискові пісні знайомі нам з дитинства, адже кожному «маленькому сонечку» їх співала мама перед сном. Найголовніше, що дитині не важливо чи є при співі у матері слух і голос.

Колискова пісня – це «тепла» нитка, яка передає світ любові, доброти, ніжності, ласки, краси, турботи, щирості, мудрості … від матері до дитини.

Коли потрібно знайомити малюків з колисковою піснею?

Колискова пісня – це пісня материнської душі, любові і неповторної ніжності, а також це перша в житті малюка музика, яку потрібно починати співати ще до народження, під час вагітності жінки. Це елемент до пологового виховання, причому, співати можна і потрібно разом з татом, тому що дитина ще до народження «запам’ятовує» рідні голоси, ніжний і спокійний тембр, м’якість виконання, а після народження малюк буде  впізнавати цю мелодію та заспокоюватись, а також швидше, ніж інші діти починати реагувати на мамин голос і намагатися видавати мелодійні звуки.
Відсутність музичних здібностей – не привід відмовляти дитині в колискових піснях. Не важливо, чи є у батьків голос або слух, дитині важлива інтонація і звучання рідних голосів. Малюк ще не знає мови, не розуміє слів, але слухаючи колискову, він заспокоюється, затихає, засинає. Вона сприймається малюком з магічною силою, тому що виходить від найрідніших, найдорожчих людей – мами і тата. Під час виконання колискової своїй дитині, батьки розповідають про сьогодення і придумують для нього прекрасне майбутнє.

У перші роки життя найкраще співати малюкові фольклорні пісні, так як, саме народні мелодії позначаються на стані та розвитку малюка найкращим чином, а дітям старшого віку потрібно різноманітність – це розвиває пам’ять, мовлення і фантазію. Мелодика колискової, її ритм, упорядкованість римованого тексту магічно діють на малят, які дуже чуйно сприймають поетичний текст. Дитина отримує емоційний досвід, з’єднує свої враження зі словами, а саме тому майже кожна людина все життя пам’ятає колискові пісні свого дитинства.
Добре, якщо мама сама співає малюкові пісні. Для нього дуже важливий «живий» голос мами. З колисковою піснею передається любов, ласка і ніжність мами, нехай дитина ще не чує, але це відчуває. Мамині пісні дають можливість встановити особливі емоційні стосунки між малюком.

Спів колискових пісень сприятливо впливає на:

Розвиток мовлення малюка.
Дитяча колискова пісня – це перші уроки рідної мови.
В.О.Сухомлинський  писав: «Співайте своїм дітям, хоча б до трьох років, коли вони вкладаються спати, і продовжуйте співати їм ще протягом п’яти хвилин після засинання…».
Діти, яким співають колискові пісні, раніше починають вимовляти звуки, агукати, у них швидше розвивається гортань, а отже і мова. Пісні допомагають малюку запам’ятовувати слова, їх значення, порядок слів у реченні.

Психічний стан малюка.
Діти, яким у дитинстві співали колискові пісні, у дорослому житті більш ласкавіші, спокійніші, успішніші. Від того співала мама дитині колискові пісні і які саме, буде залежати характер дитини в майбутньому. Виконання мамою колискових пісень малюкові – це спосіб показати, що все в порядку, мама поруч і вона його любить. Ще не розуміючи слів і не усвідомлюючи сенсу, дитина заспокоюється, засинає. Це важливий фактор душевного єднання матері і дитини. Фахівці стверджують, що діти, яким мами співали колискові пісеньки, менше схильні до психічних розладів, що вони більш спокійні, а рівень інтелектуального розвитку у них вище, ніж у однолітків, яким не співали колискових.

Моральне виховання малюка.
Раніше вважали, що дитячий вік – самий підходящий для закладання в маленької людини моральних засад. Виконуючи колискову пісню, мати кодує сина чи доньку на певний поведінковий стереотип, прийнятий в суспільстві. Це обумовлює соціально прийнятну поведінку людини в подальшому.

Співайте дитині пісню перед сном, адже в маминій колисковій пісні міститься величезна сила, вона сповнена добра і чарівництва. Заспівати її зовсім нескладно, часу займає всього пару хвилин, а приносить величезну користь. Звикнувши до Вашої колискової, малюк стане швидше заспокоюватися, швидше засинати. А в разі, коли щось болить у дитини або турбує його – Ваша колискова допоможе йому легше перенести біль і заспокоїться. Ще раз нагадаю, що колискові пісні надзвичайно важливі в процесі оволодіння дитиною мовленням, отже, у розвитку мислення. Від того, які пісні співала дитині мама, і співала вона їх взагалі, залежить характер маленької людини, його фізичне здоров’я, ступінь його психологічної стійкості. Крім того, в колисковій зашифровані знання про світ.

Отже, спілкуйтесь з малюком на «мові колискової пісні» і вирушайте разом у світ дитячих фантазій.